Szinte mindenki korrupt Magyarországon, legalábbis ez derül ki a DGS Global Research legfrissebb felméréséből. A kutatást végző cég ügyvezető igazgatója szerint a megkérdezettek 80 százaléka már találkozott a korrupció valamilyen formájával. A válaszadók a helyi önkormányzatok képviselőit tartják ma a legkorruptabbaknak Magyarországon, őket a települések vezetői követik.

A kutatásból kiderült, hogy a cégvezetők és az alkalmazottak fele szerint egy vállalkozás nem lehet sikeres kenőpénz fizetése nélkül.

Békesi László közgazdász, volt szocialista pénzügyminiszter szerint a gyakori korrupció a túl nagy állami szerepvállalás következménye. „Ennek csökkentése, értelmes racionalizálása, a tisztább piaci viszonyok megvalósítása a gazdálkodás számos területén vélhetően objektíven csökkenti a korrupció esélyét” – vélekedett a konferencián. Békesi László hozzátette: világos szabályozással és következetes szankcionálással javítani lehetne a helyzeten.

Stumpf István politológus, volt fideszes kancelláriaminiszter szerint egy erős állam és egy erős kormány tudná csak visszaszorítani a korrupciót. Életpályát, tisztességes fizetést kell biztosítani a köztisztviselők, közszférában dolgozók számára, és következetes szankciókat kell alkalmazni visszaélés esetén – magyarázta.

A konferencián részt vett több nagy cég, a Magyar Posta, a Microsoft, és a Holcim, a világ egyik legnagyobb építőipari vállalkozása. Mint ismert, a Magyar Posta korábban többször került korrupciógyanús ügyletekbe. Legutóbb régi székházuk eladása miatt rendeltek el nyomozást, két éve pedig a milliárdos biciklibeszerzés miatt kerültek gyanúba. A cég vezérigazgatója, Szűts Ildikó azt mondta, azóta sokkal szigorúbb a posta belső ellenőrzése. Szigorítottak a vezetők szerződésein is. Vagyis, ha valaki a korrupció gyanújába kerül, akkor végkielégítés nélkül távozik a cégtől.

Forrás: MR1-Kossuth Rádió

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása