Amikor elkezdtem írni a cikket, bevallom őszintén valamiért nem volt meg az a kezdőlökés, az a folytonos "ötletsugallat" ami mindig előjön amikor belekezdek egy cikkbe vagy épp egy fogalmazásba. Sok dolog járt egyszerre a fejemben a magyarságról. Nem tudtam miről is írjak, hol kezdjem el, hol fejezzem be, egyáltalán mi legyen a lényege. Körülnéztem az interneten, s rátaláltam Sík Sándorra. Pár mondatban összefoglalta Ő azt évtizedekkel ezelőtt azt, amit én nem tudtam volna leírni egy egész könyv hosszúságban sem.

 

Sík Sándor: Mit jelent „magyarnak lenni"?

Magyarnak lenni Szent István tanítása szerint erkölcsi fogalom.Még senkit sem tesz magyarrá az,hogy magyarul beszél.Ez még nagyon kevés. Senkit sem tesz magyarrá az, hogy a vére magyar, sőt még az sem, hogy magyarnak vallja magát:a magyarságot erkölcsi küzdelemmel, Isten sürgette cselekvéssel úgy kell kiküzdeni. Magyarnak lenni erkölcsi lendület.

Magyarnak lenni: hit. Hit a magyarság hivatásában. Hit abban,hogy az Isten akar velünk valamit,és hogy a magyarság képes megvalósítani ezt az isteni feladatot.

Magyarnak lenni: szeretet, együttérzés, átfogása, átölelése mindannak, ami magyar: a magyar földnek, utolsó talpalatnyi rögének, a magyar történelem minden mozzanatával a magyar embernek, s koldusnak és az emberhez nem méltó életet élőnek is. És cselekvés, levonni a konzekvenciáját ennek a hitnek és ennek a szeretetnek: tenni tunyaság, kényelem, önérdek ellenére is, amit erkölcs, amit lelkiismeret, amit Isten megkíván – ezt jelenti magyarnak lenni Szent István szerint..

Bicske Ifik

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása