Siklóson a városi tanács 1982-ben kezdeményezte a külügyminisztériumnál, hogy a Párizsban eltemetett gróf Batthyány Kázmér, az Első Felelős Magyar Kormány később halálra ítélt és emigrációban elhunyt külügyminiszterének földi hamvait exhumálják és helyezzék örök nyugalomra a siklósi vár kápolnájában.  Mi köze ennek Bicskéhez? 

batthyany_kazmer.jpg

Gr. Batthyány Kázmér támogatta Nagy Károly bicskei csillagvizsgálójának megépítését az 1840-es években. Az 1987-es kiadvány Karádi Imre igazgató úr hagyatéka, a családjától kaptam ajándékba.

Magyarország első külügyminiszterének hamvainak hazahozatalát Párizsból alapvetően a Siklósi Vár- és Múzeumbaráti Kör kezdeményezte. A helyi tanács és a Hazafias Népfront fordultak a külügyminisztériumhoz 1982-ben. A siklósi vár kápolnájában helyezték örök nyugalomra. Batthyány politikusként éppen ebben a várban elmondott beszédében fogalmazta meg ars poeticáját, aminek ezt a mondatát ma is érdemes ízlelgetni: 

 

“Hazánk kifejlődésén iparkodni, a külföld legszívleltebb nemzeteit utolérni, miket azoknál virágozni látunk - létesíteni: korunk jellemző bélyege.” 

 

Siklóson utcát is elneveztek róla és a tanácselnök méltató sorai szerint a vár egykori ura volt. 1828-tól birtokolta a család a siklósi várat, a kastélyt ők építették. 1987-ben Batthyány Kázmér szobrot is avattak Siklóson. A Siklósi Vár- és Múzeumbarátok köre szervezte az ünnepségsorozatot. A HN-el együtt jegyzett kiadványukban - 25 Ft volt ‘87-ben -, három rövid tanulmány áll (az egyik Szabad Györgytől, az övé a legismertebb név)  valamint avatóbeszédek, fotók. 

 Az számomra teljesen új és mosolyogtató, ez kapcsolódik a bicskei csillagvizsgálóhoz is (szegény, ha mai állapotát látná), hogy az arisztokrata körökben mint “Tékozló” emlegették őt kedélyedésen, számos bőkezű mecénássága miatt. 

 

 

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása