Áram, szinte ingyen

2009.10.04. 15:47

A Széchenyi-díjas mérnök-fizikus 65 százalékos hatásfokú erőműve sok tekintetben felülmúlja a régit.

Kevesen tudják, hogy Felcsút egyik takaros kis portája mögött komoly laboratórium működik, ahol egy idén Széchenyi-díjban részesült mérnök-fizikus tudós már tizenöt esztendeje a világ jobbításán dolgozik. Nem túlzás azt állítani, hogy Györgyi Viktor azok közé az emberek közé tartozik, akinek megköszönhetjük, ha bolygónk megmenekül a társadalom és az ipari forradalom mértéktelen pazarlása és szennyezése ellenére. Nem kisebb fejlesztések fűződnek a nevéhez, mint például az emberi irányítás nélkül működő aknaszedő robotok létrehozása, számtalan repüléstechnikai elektronika, motor és elhárító rendszer - hogy csak néhányat említsünk. De ma már csak egy, szívügyévé vált projekt kivitelezésén dolgozik: az új típusú szélerőműén, melynek hatékonysága jelentősen felülmúlja az általunk is ismert háromlapátos változatét.

Györgyi doktor kedvesen kínált ropogtatnivalóval, édességgel, miközben világszabadalommal védett találmányáról mesélt:

- A természetet ajándékba kaptuk, s az a dolgunk, hogy unokáinknak megőrizzük azt. Ezért fontosak az olyan erőművek, amelyek a természet energiáit használják fel. Az én célom, hogy környezetkímélő energiából állítsuk elő azt az energiamennyiséget, amelyre az embernek hétköznapjai során szüksége van. Mert ugye senki nem akar lemondani a színes tévéről és más hasonló dologról. Ennek ellenére a most termelt energia pazarló, szennyező. A repülőgépek tervezésénél szerzett tapasztalataim alapján jöttem rá, hogy a szél és az aerodinamika nem úgy működik, ahogyan azt az egyetemen tanultuk. Elkezdtem ezért magánkutatásokat végezni, ezek során rájöttem, hogy a háromlapátos szélerőművek nagyon rossz hatásfokkal állítják elő az energiát - mesélte a fizikus a kezdetekről.

Györgyi Viktor ekkor - ahogy az egy igazán jó tudóshoz illik -, teljesen új szemszögből vizsgálta meg a kérdést, s forradalmi változtatásokat alkalmazva hozott létre egy egészen új, másfajta szélerőművet.

Ekkor már Varga György polgármester kíséretében az egyik prototípus felé hajtottunk, fel a felcsúti hegyekbe, a doktor magánterületére. Csendes, mindentől elzárt környék ez, nem véletlen, hogy a területet őrző kutya kitörő örömmel fogadott bennünket és gazdáját. Egy hengeralakú, rácsos építménnyel találtuk szemben magunkat, amelyen semmi nem mozog, semmi nem zajong. Az alsó kis építménybe zárt generátor a kulcsa mindennek...

- Ez egy függőleges tengelyű szélkerék, amely nagyon jó hatásfokkal nyeri ki a szélből az energiát. A turbinához különleges generátor tartozik, amely villamos energiát állít elő. A speciális vázszerkezet létrehozása pedig legalább annyira fontos része volt a tervezési folyamatnak, mint a mechanika kiötlése - mutatja büszkén találmányát Györgyi doktor. A termelt áramot az erőmű tárolni is képes, s egyrészről ózont, más részről pedig vízgőzt bocsát ki - vagyis a természetre teljesen ártalmatlan a gépezet.

S ami tán a legfontosabb, akár magyar sajátosságnak is tekinthető: számos külföldi csapat lecsapott rá, itthon pedig sok sikert kívántak hozzá.

Forrás: fmh.hu 

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása